Įdomūs straipsniai

March 21, 2013

Galvosukiai

Filed under: 1 — admin @ 5:43 pm

Galvą susuka ir mažam, ir dideliam. Kas?

Meilė? Aukštis? Ne, ne — atsakymas visai paprastas, slypintis klausime: galvosukiai. Ko gero, sudėtinga būtų rasti žmogų, niekad neišbandžiusį tokio malonumo. Juolab kad galvosukiai būna pačių įvairiausių rūšių. Tai — ir legendinis Rubiko kubas, ir elektroninė gyvatėlė, ir įvairios kaladėlės, konstruktoriai. Netgi mįsles ir kryžiažodžius galima priskirti galvosūkiams. Tokia milžiniška žaidimų gausa patraukia tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų dėmesį. Priklausomai nuo rūšies, galvą gerokai pasukti verčiantys daiktai gali būti pagaminti iš įvairių medžiagų: metalo, medienos, plastmasės, popieriaus ir kita.

Galvosūkiai žmones traukia jau labai seniai. Ir tikrai ne veltui. Juk jie lavina loginį mąstymą, strateginius gebėjimus, ugdo kūrybiškumą, kantrybę ir valią. Galvosukiai vaikams gali padėti ir mokytis naujų žodžių. Yra žaidimų, skirtų vos kelių metų amžiaus mažyliams. Tai — įvairios kaladėlės, konstrukcijos, skatinančios atpažinti formas, dydžius ir spalvas. Ko gero, ne vienas su nostalgija prisimena plastmasinių ir metalinių konstrukcijų rinkinius. Jie leidžia pasijusti kūrybingais architektais. Paaugę mažieji gali imti domėtis spalvingomis skirtingo sudėtingumo lygio dėlionėmis. Tikriausiai daug kam smagu prisiminti vakarus, o kartais — ir visas dienas, praleistas dėliojant paveikslus iš kelių šimtų ar net tūkstančių mažyčių detalių. Malonumą suteikia tiek kruopštumo reikalaujantis procesas, tiek ir rezultatas. Tačiau nė kiek ne mažiau vaikus džiuginti gali ir kitokios rūšies galvosukiai — mįslės. Jos ypač skatina pažvelgti į daiktus naujai, kūrybiškai.

Beje, kai kurie, atrodytų, vaikiški galvosukiai suaugusiems gali sukelti tokį pat stiprų susidomėjimą, kaip ir mažiesiems. Kartais užduotims įveikti prireikia net ir kelių suaugusiųjų komandos. Taigi, yra ir galvosūkių, tinkamų įvairioms amžiaus grupėms. Tokiai rūšiai gali būti priskirti galvosukiai su degtukais, kitokie loginiai zaidimai. Pastaruoju metu neblėsta susidomėjimas sudoku užduotimis. Tokios užduotys ypač dažnai nustebina: ieškoma sudėtingo sprendimo, kai šis yra visai paprastas ir lengvas. Be to, juk smagu tiek sau, tiek ir kitiems įrodyti proto aštrumą. Galvosukiai loginiai pareikalauja ne vien įžvalgumo, bet ir laiko. O kartais, kai iššūkis išties rimtas ir netgi keli žmonės negali lengvai su juo susidoroti, galvosukiai su atsakymais tampa tikru išsigelbėjimu. Jie pasufleruoja, kaip galima išspręsti ir kitas panašias užduotis.

Dar viena ypač populiari žaidimų rūšis yra kryziazodziai. Jie taip pat skirstomi į tam tikras kategorijas. Pavyzdžiui, galima imtis panoraminio kryžiažodžio arba ratažodžio sprendimo. Gerokai galvą pasukti tenka ir norint įveikti rebusą. Daugelį kryžiažodžiai sužavi vaikystėje, o susidomėjimas neblėsta visą gyvenimą. Tokie žodiniai žaidimai padeda nepamiršti įgyjamų žinių, tikrina jas. Be abejonės, kryžiažodžiai žinias ir didina. Jie skatina domėtis pačiomis įvairiausiomis sritimis: mokslu, sportu, kulinarija, hobiais, netgi šalies ir viso pasaulio įžymybėmis. Be to, azartą didina ir skirtingi sudėtingumo lygiai. Todėl nenuostabu, kad galvosukiai įtraukia. Tai puikus būdas praleisti laisvą laiką, tad kryžiažodžius galima pamatyti daugelio keliaujančių, laukiančių eilėse žmonių rankose. Jie paįvairina net ir maisto gaminimą.

Įvairiausi galvosukiai zaidimai dažnai panaudojami ir organizuojant šventes, vakarėlius. Jie sudomina ir suvienija visus dalyvius. Teisingo atsakymo, sprendimo būdo paieškos neretai sukelia daug juoko, palieka smagius prisiminimus. Bendram laisvalaikiui galvosūkių randama specialiose knygose. Tačiau taip pat daug skirtingų užduočių galima rasti ir internete. Tokia veikla neretai tampa ir tam tikra šeimos tradicija — sutartomis dienomis tiek vaikai, tiek jų tėvai bando kartu ar pasiskirstę į komandas įveikti pačias įvairiausias užduotis. Galvosukiai padeda ypač maloniai ir prasmingai pailsėti nuo darbo, mokslų, įvairiausių rūpesčių. Jie įrodo, kad žaidimas — veikla, būdinga visiems bet kokio amžiaus, išsilavinimo, kultūros žmonėms.

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Powered by WordPress